Sort by

Malik has logged 274 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coup de Torchon

Coup de Torchon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
12
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Gigan Rex

Godzilla vs. Gigan Rex

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Häxan

Häxan

1922
×
Edit this entry  
05
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dogora

Dogora

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry