Obistrike has logged 89 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The One

The One

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bullet Train

The Bullet Train

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry