JOSH has logged 165 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Edit this entry  
03
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Golden Touch

The Golden Touch

1935
×
★★½
Edit this entry  
13
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Making Faces

Making Faces

2021
×
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neck 'n' Neck

Neck 'n' Neck

1928
×
★★
Edit this entry  
14
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Titanic II

Titanic II

2010
×
½
Edit this entry