James has logged 242 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Car

The Car

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Some Kind of Hate

Some Kind of Hate

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clinger

Clinger

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rad

Rad

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bound to Vengeance

Bound to Vengeance

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Midnight Swim

The Midnight Swim

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cry Baby Lane

Cry Baby Lane

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Homebodies

Homebodies

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Demon Lover

My Demon Lover

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry