James has logged 34 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GirlHouse

GirlHouse

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kristy

Kristy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night Life

Night Life

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Iced

Iced

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rudderless

Rudderless

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Rock Nightmare

Hard Rock Nightmare

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Canal

The Canal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry