James has logged 392 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ranger

The Ranger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloodsuckers from Outer Space

Bloodsuckers from Outer Space

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gotti

Gotti

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck, Miss Wyckoff

Good Luck, Miss Wyckoff

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Everything

After Everything

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Screams

Night Screams

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Walker

Walker

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry