Sort by

James has logged 186 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
14
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brothers

Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mary

Mary

2019
×
★½
Edit this entry  
05
VFW

VFW

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry