RSS feed for ObscureHollywood.net

ObscureHollywood.net has logged 191 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Roadhouse Murder

The Roadhouse Murder

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder in the Private Car

Murder in the Private Car

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Piccadilly

Piccadilly

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pleasure Cruise

Pleasure Cruise

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eternal Sea

The Eternal Sea

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daddy Long Legs

Daddy Long Legs

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Traffic in Souls

Traffic in Souls

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All Through the Night

All Through the Night

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grandma's Boy

Grandma's Boy

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Humoresque

Humoresque

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The One That Got Away

The One That Got Away

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portland Exposé

Portland Exposé

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Bride

The Secret Bride

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1925
×
Read the review Edit this entry  
08
A Sailor-Made Man

A Sailor-Made Man

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scarlet River

Scarlet River

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unknown Valley

Unknown Valley

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Strangers

Three Strangers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cult of the Cobra

Cult of the Cobra

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Outlaw

The Last Outlaw

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Avenger

The Avenger

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocky Mountain

Rocky Mountain

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tol'able David

Tol'able David

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beau Geste

Beau Geste

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maytime

Maytime

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ten Cents a Dance

Ten Cents a Dance

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Deadlier Sex

The Deadlier Sex

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mara Maru

Mara Maru

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Brothers Rico

The Brothers Rico

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If I Were King

If I Were King

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Copper Canyon

Copper Canyon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War Nurse

War Nurse

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Dust

Star Dust

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Montana

Montana

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her Man

Her Man

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry