RSS feed for ObscureHollywood.net

ObscureHollywood.net has logged 148 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
23 Paces to Baker Street

23 Paces to Baker Street

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Down to Earth

Down to Earth

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let's Try Again

Let's Try Again

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Panama Flo

Panama Flo

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sadie Thompson

Sadie Thompson

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sensations of 1945

Sensations of 1945

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sins of the Children

The Sins of the Children

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sombrero

Sombrero

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The History of Mr. Polly

The History of Mr. Polly

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arson, Inc.

Arson, Inc.

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Champagne Charlie

Champagne Charlie

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doubting Thomas

Doubting Thomas

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Sell Anything

I Sell Anything

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cuban Love Song

The Cuban Love Song

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Appointment with Venus

Appointment with Venus

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mayerling

Mayerling

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Movie Crazy

Movie Crazy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raffles, the Amateur Cracksman

Raffles, the Amateur Cracksman

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder, He Says

Murder, He Says

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saraband for Dead Lovers

Saraband for Dead Lovers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crossroads

Crossroads

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scared Stiff

Scared Stiff

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Drop Kick

The Drop Kick

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girl Missing

Girl Missing

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The October Man

The October Man

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Widow From Chicago

The Widow From Chicago

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Moon

Black Moon

1934
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Five

Five

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If I Were King

If I Were King

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Terror of the Tongs

The Terror of the Tongs

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cuckoos

The Cuckoos

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Italian Straw Hat

The Italian Straw Hat

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Sin

My Sin

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Double Crossbones

Double Crossbones

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Münchhausen

Münchhausen

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry