RSS feed for ObscureHollywood.net

ObscureHollywood.net has logged 84 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Hotel Berlin

Hotel Berlin

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nora Prentiss

Nora Prentiss

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Show Them No Mercy!

Show Them No Mercy!

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirigible

Dirigible

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fall Guy

Fall Guy

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gold Diggers in Paris

Gold Diggers in Paris

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
She

She

1925
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The White Cockatoo

The White Cockatoo

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Study in Scarlet

A Study in Scarlet

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Backfire

Backfire

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight Murder

Moonlight Murder

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
While the Patient Slept

While the Patient Slept

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beauty Prize

Beauty Prize

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sleeping City

The Sleeping City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The First Born

The First Born

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Tough to Be Famous

It's Tough to Be Famous

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Light Touch

The Light Touch

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
China Gate

China Gate

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody Runs Forever

Nobody Runs Forever

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Phantom of Paris

The Phantom of Paris

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Joyless Street

The Joyless Street

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One of Our Aircraft Is Missing

One of Our Aircraft Is Missing

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Clown

The Clown

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Bet on Women

Don't Bet on Women

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Captive

The Captive

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waterloo Road

Waterloo Road

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Treasure of the Golden Condor

Treasure of the Golden Condor

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Valley of the Giants

The Valley of the Giants

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Driftwood

Driftwood

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free and Easy

Free and Easy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman of the Town

The Woman of the Town

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ancient Law

The Ancient Law

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Houdini

Houdini

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man and the Moment

The Man and the Moment

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Suzanne!

I Am Suzanne!

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Golder

David Golder

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★
Read the review Edit this entry