RSS feed for ObscureHollywood.net
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Retreat, Hell!

Retreat, Hell!

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home of the Brave

Home of the Brave

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
San Antonio

San Antonio

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vigil in the Night

Vigil in the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Worlds Collide

When Worlds Collide

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Virginia City

Virginia City

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Modern Age

This Modern Age

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Toll Gate

The Toll Gate

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Road to Utopia

Road to Utopia

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 300 Spartans

The 300 Spartans

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bardelys the Magnificent

Bardelys the Magnificent

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Battle Cry

Battle Cry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Billy the Kid

Billy the Kid

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Magic

Black Magic

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blondie of the Follies

Blondie of the Follies

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crime By Night

Crime By Night

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dark City

Dark City

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★½
Edit this entry  
15
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Is My Face Red?

Is My Face Red?

1932
×
★★★
Edit this entry  
12
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Never Dies

Love Never Dies

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Not So Dumb

Not So Dumb

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Patsy

The Patsy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Show People

Show People

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sky Pilot

The Sky Pilot

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry