RSS feed for ObscureHollywood.net

ObscureHollywood.net has logged 140 entries for films rated ★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Hotel Berlin

Hotel Berlin

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nora Prentiss

Nora Prentiss

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Backfire

Backfire

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sleeping City

The Sleeping City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Tough to Be Famous

It's Tough to Be Famous

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Bet on Women

Don't Bet on Women

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waterloo Road

Waterloo Road

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Houdini

Houdini

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Danger - Love at Work

Danger - Love at Work

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mockery

Mockery

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Flying Fleet

The Flying Fleet

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodbye Again

Goodbye Again

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zouzou

Zouzou

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Feel My Pulse

Feel My Pulse

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Easy to Love

Easy to Love

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Arm

The Long Arm

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Escape by Night

Escape by Night

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saps at Sea

Saps at Sea

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl in the News

Girl in the News

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Visitor

The Night Visitor

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
SOS Pacific

SOS Pacific

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Accused

The Accused

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Siege of Sidney Street

The Siege of Sidney Street

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Second Woman

The Second Woman

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Inspector General

The Inspector General

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Secret People

Secret People

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dangerous Crossing

Dangerous Crossing

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flesh

Flesh

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Magic Box

The Magic Box

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sandwich Man

The Sandwich Man

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Half-Breed

The Half-Breed

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guest in the House

Guest in the House

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Golden Salamander

Golden Salamander

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vigil in the Night

Vigil in the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hungarian Rhapsody

Hungarian Rhapsody

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mad Genius

The Mad Genius

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Operation Amsterdam

Operation Amsterdam

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry