RSS feed for ObscureHollywood.net

ObscureHollywood.net has logged 118 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman of the Town

The Woman of the Town

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Suzanne!

I Am Suzanne!

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
French Cancan

French Cancan

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On purge bébé

On purge bébé

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
School for Scoundrels

School for Scoundrels

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Intent to Kill

Intent to Kill

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman's Vengeance

A Woman's Vengeance

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Flea In Her Ear

A Flea In Her Ear

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Is a Racket

Love Is a Racket

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell Is for Heroes

Hell Is for Heroes

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La chienne

La chienne

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Strong Man

The Strong Man

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crashing Hollywood

Crashing Hollywood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
George Washington Slept Here

George Washington Slept Here

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
'Pimpernel' Smith

'Pimpernel' Smith

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Eagle

The Eagle

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunted

Hunted

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sorcerers

The Sorcerers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doubting Thomas

Doubting Thomas

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mayerling

Mayerling

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder, He Says

Murder, He Says

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saraband for Dead Lovers

Saraband for Dead Lovers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The October Man

The October Man

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Five

Five

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Münchhausen

Münchhausen

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain Boycott

Captain Boycott

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry of the Hunted

Cry of the Hunted

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don Giovanni

Don Giovanni

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry