• The Assistant

    The Assistant

    ★★

    Sweet, holy mother of Christ, that was a boring ass movie.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★★

    What an AWESOME movie!

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★½

    I still really dig this movie despite its flaws and regardless of the caricature that Zack Snyder has become. He still adapted a massive piece of work to great effect. There’s plenty of hamminess and silliness, but the heart of Alan Moore’s vision is intact and well.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Best. Spider-Man. Ever.

  • Searching

    Searching

    ★★★★

    I was really impressed with the perspective and filming techniques used in Searching. If I had watched this before the end of the year it would have been an honorable mention. John Cho delivered a compelling performance and I was highly invested in the mystery the whole time. I think this could have easily been a hokey ploy of a premise, but it was used to great effect.

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★½

    I was blown away by Blindspotting. This film captures so many themes so well, that I’m trying to figure out how they did it. If you want to know what it’s like to be persecuted for your race, judged for your mistakes or have your home town gentrified, I can’t think of a better source than Blindspotting. To call it a film about race is a disservice. It transcends race and socioeconomics. Blindspotting is not one thing, but to capture…

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★½

    I’ve never been so enthused to utter the phrase “What the fuck did I just watch?!”

  • Widows

    Widows

    ★★

    It’s rare that a film feels poorly paced, hard to follow and showcases ill-defined characters all at the same time. I expected Steve McQueen to hit a few of a those marks; hell, I expected him to hit them out of the park. Unfortunately, Widows was just kind of messy. 

    I spent a majority of the film waiting for something big and thrilling to happen. When those moments finally came they were just underwhelming. The sub-plots and minor twists just…

  • Transformers: The Last Knight

    Transformers: The Last Knight

    ★★★½

    Probably the best Transformers movie in a decade. I was genuinely surprised. It was a pretty overloaded movie, but the stakes and the scale were staggering. The writers crafted a compelling story, which is something the franchise has been missing almost since it’s inception.

    I also enjoyed the relevance of the characters. Throughout a majority of this franchise the humans have mostly just been brave individuals with little significance, but this installment changed that. Mark Wahlberg is hard to dislike;…

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★

    It’s impossible to bring up musicals and not mention The Wizard of Oz. What’s more amazing is how well the visuals hold up for a movie that’s older than some of our grandparents.

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★

    Vertigo was watched on TV with family over Christmas break when I was a freshman in high school. I was absolutely spellbound throughout every scene. A definitive thriller for sure.

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    I had seen bits and pieces of Schindler's List in my youth, but never had the guts to sit through the whole thing till I was in my teens. I sort of blind bought a special edition of the dvd and decided it’s one of the best movies I’ve ever seen after I watched it in its entirety.