RSS feed for Matt

Matt has logged 49 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Guy Thing

A Guy Thing

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Table 19

Table 19

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Time You Had Fun

The Last Time You Had Fun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Making Fun: The Story of Funko

Making Fun: The Story of Funko

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry