RSS feed for Matt

Matt has logged 60 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ex

The Ex

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Back to School

Back to School

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mile 22

Mile 22

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Who Gets the Dog?

Who Gets the Dog?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Days

Dog Days

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry