RSS feed for Matt

Matt has logged 46 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Who's Harry Crumb?

Who's Harry Crumb?

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Serenity

Serenity

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pardon Us

Pardon Us

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tillie's Punctured Romance

Tillie's Punctured Romance

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Upside

The Upside

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Second Act

Second Act

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry