Sort by

Matt has logged 38 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
17 Blocks

17 Blocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Shall Not Die Now

We Shall Not Die Now

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Jump Shot: The Kenny Sailors Story

Jump Shot: The Kenny Sailors Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Always in Season

Always in Season

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whelm

Whelm

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In a New York Minute

In a New York Minute

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Year at the Crossing

Last Year at the Crossing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man Camp

Man Camp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rewind

Rewind

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Class

After Class

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry