Sort by

Matt has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jexi

Jexi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
537 Votes

537 Votes

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry