Sort by

Matt has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Settlers

Settlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything in the End

Everything in the End

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stranger's Arms

Stranger's Arms

×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Small Time

Small Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Catch

The Catch

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
03
Welcome to Monterey

Welcome to Monterey

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry