• Gaslit

    ★★★★

  • The Martha Mitchell Effect

    ★★★★½

  • 18½

  • The Real Charlie Chaplin

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Belushi

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★½

  • Mike Wallace Is Here

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Vice

    ★★½

  • ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

    ★★★★½

  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • The Chaperone

    ★★★★

  • Watergate

    ★★★★½

  • Operation Finale

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Elvis Presley: The Searcher

    ★★★★★

  • The Russian Five

    ★★★★

  • The Catcher Was a Spy

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • A Dying King: The Shah of Iran

    ★★★★

  • The Vietnam War

    ★★★★★

  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★½

  • The Wizard of Lies

    ★★★½

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★★½

  • The Great War

    ★★★★½

  • Goon: Last of the Enforcers

    ★★★★

  • Come Before Winter

    ★★★

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Denial

    ★★★★

  • LBJ

    ★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★★

  • All the Way

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Café Society

    ★★★★½

  • Neighbors 2: Sorority Rising

    ★★★

  • Command and Control

    ★★★★★

  • Elvis & Nixon

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • Concussion

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★★½

  • Trumbo

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★½

  • The Seventies

    ★★★★½

  • 808

    ★★★★

  • Hindenburg and Hitler - The Making of a Fuehrer

    ★★★★½

  • Big Eyes

    ★★★★½

  • Afghanistan 1979: The War That Changed the World

    ★★★★½

  • I Dream of Wires

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★½

  • The Equalizer

    ★★★

  • Last Days in Vietnam

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

    ★★★½

  • If I Stay

    ★★★

  • Red Army

    ★★★★★

  • Dick Cavett's Watergate

    ★★★★½