RSS feed for Kim
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Apollo

The Apollo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Morgan

Morgan

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry