Sort by

Julian has logged 922 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alms for a Blind Horse

Alms for a Blind Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kid

Kid

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Outside Satan

Outside Satan

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Venus

Black Venus

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frailer

Frailer

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
DNA

DNA

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Dégradé

Dégradé

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
2000 Songs of Farida

2000 Songs of Farida

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Nico, 1988

Nico, 1988

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Faust

Faust

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Landscape with Two Oaks

Landscape with Two Oaks

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Honey

Honey

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Child's Pose

Child's Pose

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Afar

From Afar

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Perfect Circle

The Perfect Circle

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cockroach

Cockroach

2020
×
½
Edit this entry  
19
Alice

Alice

2019
×
★★
Edit this entry  
19
14 Days, 12 Nights

14 Days, 12 Nights

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Mother

Mother

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Laila in Haifa

Laila in Haifa

2020
×
½
Edit this entry  
17
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
DAU. Degeneration

DAU. Degeneration

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
River Tales

River Tales

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreamy Eyes

Dreamy Eyes

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
A Sun

A Sun

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry