Sort by

Olivia has logged 152 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Leonard Cohen: Bird on a Wire

Leonard Cohen: Bird on a Wire

1974
×
Edit this entry  
18
Noroît

Noroît

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
14
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Edit this entry  
13
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
12
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
08
The River

The River

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil

The Devil

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
Edit this entry  
29
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read prior review Edit this entry  
29
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★
Edit this entry  
08
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Edit this entry  
03
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
Edit this entry