Sort by

evie has logged 33 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
Read the review Edit this entry  
09
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
50/50

50/50

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All You Ever Wished For

All You Ever Wished For

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry