Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
evie

evie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for evie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • evie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal 1957

    ★★ Added by evie

    maybe i lack the cinephile gene that would make me love this film. the shots is what kept me going to be honest

  • Rabbits

    Rabbits 2002

    ★★★★★ Rewatched by evie 24 Oct 2019

    just so FREAKING good

  • The 39 Steps

    The 39 Steps 1935

    ★ Watched by evie 22 Oct 2019

    kinda really bad

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    Nick and Norah's Infinite Playlist 2008

    ★★ Watched by evie 09 Oct 2019

    just so cute and so bad and so cute

  • Easy A

    Easy A 2010

    ★★★★ Rewatched by evie 09 Oct 2019

    too iconic for 2010

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction 1994

    ★★ Watched by evie 09 Oct 2019 1

    i must be overly sensitive, but this movie made me feel fucking terrible. most parts were either very unnecessary or gore-y or boring.

    but i have to say, the ending made it 2 star worthy. the ending is just so good.

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer 2009

    ★★★★½ Rewatched by evie 08 Oct 2019

    funny watching this again. my viewpoint COMPLETELY changed? i love summer. i love tom. but damn did tom expect way too much

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower 2012

    ★★★★½ Rewatched by evie 05 Oct 2019

    reading the book and then watching the movie is the most powerful thing in the world

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love 2002

    ★★★ Watched by evie 05 Oct 2019

    adam sandler? adam sandler? adam sandler? adam sandler?

  • Spirited Away

    Spirited Away 2001

    ★★★★★ Watched by evie 11 Aug 2019

    what will ever top this? nothing.

  • Four Weddings and a Funeral

    Four Weddings and a Funeral 1994

    ★★★★ Added by evie

    fiona the love of my life

  • The Princess and the Frog

    The Princess and the Frog 2009

    ★★★★ Rewatched by evie 25 Jul 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    when you think about it... i just cried over a firefly's death so

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.