Matthew has logged 388 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pit and the Pendulum

Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry