Matthew has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear

Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The NeverEnding Story II: The Next Chapter

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evita

Evita

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry