RSS feed for Ocean
  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The Meaning of Life

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★★

  • The Snowman

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Chariots of Fire

    ★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • The Muppet Movie

    ★★★

  • Stalker

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★½

  • The Lord of the Rings

    ★★½

  • Grease

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★

  • The Year Without a Santa Claus

    ★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★

  • Deliverance

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Cromwell

    ★★★

  • A Boy Named Charlie Brown

    ★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • The Green Berets

    ½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Animal Farm

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Henry V

    ★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • Uncle Tom's Cabin

    ★★