Olivia has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cursed Films

Cursed Films

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now You See It...

Now You See It...

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden

Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Open Season 2

Open Season 2

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
RED

RED

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry