Sort by

rosie has logged 71 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Realest Real

The Realest Real

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy

Happy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Gabby Douglas Story

The Gabby Douglas Story

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Stick It

Stick It

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Girl Like Her

A Girl Like Her

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry