Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A No-Hit No-Run Summer

A No-Hit No-Run Summer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★½
Edit this entry  
28
The Dumbest Boy Alive

The Dumbest Boy Alive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mickey Goes to Moscow

Mickey Goes to Moscow

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beastmaster 2: Through the Portal of Time

Beastmaster 2: Through the Portal of Time

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rad

Rad

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bed of Roses

Bed of Roses

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

1981
×
Read the review Edit this entry  
15
Dear Mr. Watterson

Dear Mr. Watterson

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
DMZ (Demilitarized Zone)

DMZ (Demilitarized Zone)

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunger

Hunger

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Edit this entry  
09
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beavis and Butt-Head: Butt-O-Ween

Beavis and Butt-Head: Butt-O-Ween

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Jane

Sweet Jane

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Paris Killers

Paris Killers

1974
×
Edit this entry  
04
King Cobra

King Cobra

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hockey Players

The Hockey Players

1965
×
Read the review Edit this entry  
03
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Confessional

Confessional

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The River Murders

The River Murders

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Abbey of Crime: Umberto Eco's 'The Name of the Rose'

The Abbey of Crime: Umberto Eco's 'The Name of the Rose'

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Such Is Life - The Troubled Times Of Ben Cousins

Such Is Life - The Troubled Times Of Ben Cousins

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Murder!

It's Murder!

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hungry Best Five

Hungry Best Five

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stander

Stander

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fight for Us

Fight for Us

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry