Sort by

Odie has logged 452 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Castle

The Castle

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Pure Shit

Pure Shit

1975
×
★½
Edit this entry  
22
Toys

Toys

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Boy

Big Boy

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Session Man

Session Man

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Surprises

Little Surprises

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Museum of Love

Museum of Love

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Timecop

Timecop

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★
Edit this entry  
18
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Flirting Scholar

Flirting Scholar

1993
×
★★½
Edit this entry  
10
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Snowman

The Snowman

1933
×
★★★½
Edit this entry  
07
Immoral Lecture

Immoral Lecture

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of Few

The Power of Few

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
What a Nightmare, Charlie Brown

What a Nightmare, Charlie Brown

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Magnificent Scoundrels

The Magnificent Scoundrels

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farmer

The Farmer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crying Freeman

Crying Freeman

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pil-gu

Pil-gu

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
How to Blow Up a Helicopter (Ayako's Story)

How to Blow Up a Helicopter (Ayako's Story)

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
XTC: This Is Pop

XTC: This Is Pop

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry