Sort by

Odie has logged 33 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Republic

The Black Republic

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snapdragon

Snapdragon

1993
×
★½
Edit this entry  
31
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Dog

Black Dog

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Island of Fire

Island of Fire

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blade Master

The Blade Master

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Final Justice

Final Justice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Life and Death of the Hollywood Kid

Life and Death of the Hollywood Kid

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Beijing with Love

From Beijing with Love

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Teacher Without Chalk

The Teacher Without Chalk

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eegah

Eegah

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Butter Battle Book

The Butter Battle Book

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pontoffel Pock, Where Are You?

Pontoffel Pock, Where Are You?

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry