Odysseas has logged 505 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let the Women Wait!

Let the Women Wait!

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let the Women Wait!

Let the Women Wait!

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Time

Big Time

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alois Nebel

Alois Nebel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry