RSS feed for Will
  • Mean Dog Blues

    Mean Dog Blues

    ★★★★

    Everything you could ever want from a low budget 70s prison movie.

  • Kingdom of Heaven

    Kingdom of Heaven

    ★★

    Orlando Bloom sucks

    (Director’s Cut)

  • Pretty in Pink

    Pretty in Pink

    ★★★

    So sick the rich kid's prom takes place in the same ballroom as the alien headquarters in They Live.

  • Sin City: A Dame to Kill For

    Sin City: A Dame to Kill For

    ★★½

    There’s really no excuse for visual fx this bad.

  • Waves

    Waves

    ★★★½

    Euphoria the Movie

  • Domino

    Domino

    ★★

    There's a good movie in here somewhere. There's also like ten bad movies in there also.

  • American Dharma

    American Dharma

    ★★★★

    This was so much more ambitious and involving than I was expecting.

  • Femme Fatale

    Femme Fatale

    ★★★★

    Has Brian De Palma ever written a screenwriting book because he needs to do that before he dies.

  • Crawl

    Crawl

    ★½

    I would have liked it more if any of the scenes/characters were interesting

  • A Lizard in a Woman's Skin

    A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★½

    This movie is so good (when the characters aren’t talking).

  • The Trail of the Lonesome Pine

    The Trail of the Lonesome Pine

    ★★★½

    Henry Fonda plays such a good asshole because he always has conviction.

  • The Lives of a Bengal Lancer

    The Lives of a Bengal Lancer

    ★★★★

    Incredible climax.