RSS feed for Sam

Sam has logged 191 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Highball

Highball

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sign 'o' The Times

Sign 'o' The Times

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry