RSS feed for Sam

Sam has logged 36 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry