Sort by

Pippin has logged 551 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Sundown

Red Sundown

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
A Stolen Life

A Stolen Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Is Paris Burning?

Is Paris Burning?

1966
×
Edit this entry  
28
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Edit this entry  
26
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
13 Fighting Men

13 Fighting Men

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with The Martins and The Sinatras

Christmas with The Martins and The Sinatras

1967
×
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Miracle of the Bells

The Miracle of the Bells

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Allen in Movieland

Allen in Movieland

1955
×
Edit this entry  
18
The Woman on Pier 13

The Woman on Pier 13

1949
×
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moon Over Miami

Moon Over Miami

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Valiant

The Valiant

1929
×
★★½
Edit this entry  
16
These Wilder Years

These Wilder Years

1956
×
★★★
Edit this entry  
16
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bride Wore Boots

The Bride Wore Boots

1946
×
★★
Edit this entry  
12
Double Dynamite

Double Dynamite

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breakdowns of 1938

Breakdowns of 1938

1938
×
Edit this entry  
11
Breakdowns of 1936

Breakdowns of 1936

1936
×
Edit this entry  
10
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Edit this entry  
09
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★
Edit this entry  
08
The Silver Horde

The Silver Horde

1930
×
★★
Edit this entry  
05
Between Two Worlds

Between Two Worlds

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★
Edit this entry  
02
Camille

Camille

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hudson's Bay

Hudson's Bay

1940
×
★½
Read the review Edit this entry