Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Lemonade

    ★★★★★

  • A Quiet Passion

    ★★★★★

  • Below Her Mouth

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • We Are the Best!

    ★★★★★

  • Beyond the Hills

    ★★★★★

  • Big Eden

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • Battle Royale

    ★★★★½

  • Velvet Goldmine

    ★★★★½

  • Sound of My Voice

    ★★★★½

  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

    ★★★★½

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★½

  • Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

    ★★★★½

  • Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 136 Films watched
  • 11.3 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Jan 2

Last Film

La La Land

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Comedy
47 films
Romance
30 films
Adventure
22 films
Thriller
21 films
Sci Fi
15 films
Action
15 films
Horror
15 films
Music
11 films
Animation
11 films
USA
98 films
UK
27 films
France
19 films
Canada
15 films
Belgium
6 films
Italy
5 films
Ireland
4 films
Germany
4 films
Chile
3 films
Australia
3 films
English
120 films
French
27 films
Spanish
9 films
German
8 films
Italian
5 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Chinese
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Maria’s most liked review

Below Her Mouth

Below Her Mouth

★★★★★

A very real and raw look at a lesbian relationship, while also focusing on their happiness. A rare gem. It still has flaws, but this is the first all-female crew for a Canadian movie! It's one of the most exciting movies to come out this year.

Why the 5 stars? For its bravery. We need more movies made solely by women.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Lemonade
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Below Her Mouth
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Summer of My Deflowering

Films Maria watched in 2016

  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Inner Workings
  • My Big Fat Greek Wedding 2
  • Moana
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Moonlight
  • Love Actually
  • The Intervention
  • Jesus of Montreal
  • Kingsman: The Secret Service
  • Young Frankenstein
  • Gilmore Girls: A Year in the Life
  • Sister Smile
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Big Eden
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Feelings
  • Life Partners
  • Grey Gardens
  • Foxcatcher
  • The Lobster
  • Les Misérables
  • Maid in Manhattan
  • The Witch
  • The Summer of Sangaile
  • Scooby-Doo
  • Practical Magic
  • Orphan
  • Pete's Dragon
  • The Girl on the Train
  • Mascots
  • Slums of Beverly Hills
  • Tangerine
  • What Happened, Miss Simone?
  • 13th
  • The Summer of My Deflowering
  • The Cyclotron
  • Bridget Jones's Baby
  • Children of Heaven
  • A Quiet Passion
  • Below Her Mouth
  • The Lives of Thérèse
  • Take Me
  • In Your Eyes
  • It's Only the End of the World
  • Beyond the Hills
  • Live and Become
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • The Railway Man
  • Bridget Jones's Diary
  • Barton Fink
  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love
  • See No Evil, Hear No Evil
  • The Decoy Bride
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Green Inferno
  • Jaws
  • Knock Knock
  • Aftershock
  • I Smile Back
  • Ghostbusters
  • Extraordinary Tales
  • Zootopia
  • If These Walls Could Talk 2
  • Shaun the Sheep Movie
  • Piper
  • Finding Dory
  • Blade Runner
  • A Country Called Home
  • Battle Royale
  • Never Been Kissed
  • We Are the Best!
  • X-Men: Apocalypse
  • Men in Black
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • American Ultra
  • The Jungle Book
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Lemonade Mouth
  • We're No Angels
  • Lemonade
  • Inferno
  • Loving Annabelle
  • Paper Towns
  • Dawn of the Dead
  • Don't Look Now
  • Cobain: Montage of Heck
  • Romeo + Juliet
  • A Walk in the Clouds
  • Goodbye to Language
  • The Conversation
  • Moulin Rouge!
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Badlands
  • Suspiria
  • Dottie Gets Spanked
  • Sound of My Voice
  • Saving Face
  • Mommy
  • Deadpool
  • The Sacrament
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Bare
  • Geneviève
  • A Case of You
  • Jenny's Wedding
  • Sicario
  • Room
  • The Martian
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Inside Out
  • The Fall of the House of Usher
  • Le Tempestaire
  • Anomalisa
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Suffragette
  • Bridge of Spies
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Rosemary's Baby
  • The Revenant
  • Ziggy Stardust and the Spiders From Mars
  • 8:17pm, Darling Street
  • La Jetée
  • Velvet Goldmine
  • The Woman Who Drinks
  • Girlhood
  • Nasty Baby
  • Blow-Up
  • In Secret
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

World map

Highly rated films Maria is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • A Silent Voice
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Aquarius
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • The World of Us
  • Black Mirror: Shut Up and Dance

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more