Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 353 Films watched
  • 29.4 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

Crimson Peak

Jan 1

Most Watched

Columbus

5 times

Paddington

3 times

Carol

twice

Lemonade

twice

The Lake House

twice

Last Film

The Phantom Carriage

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
189 films
Comedy
83 films
Romance
80 films
Thriller
44 films
Adventure
35 films
Fantasy
35 films
Mystery
35 films
Action
33 films
Horror
29 films
Sci Fi
26 films
USA
241 films
UK
90 films
France
38 films
Canada
24 films
Germany
12 films
Japan
9 films
Ireland
8 films
New Zealand
7 films
Austria
7 films
Sweden
5 films
English
314 films
French
45 films
German
24 films
Japanese
11 films
Italian
11 films
Spanish
11 films
Russian
8 films
Korean
8 films
Romanian
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Maria’s most liked review

Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

★★★★★

Blue really is the warmest color. 

A masterclass in empathy, desire, cultural & societal barriers, war, and language.

Bowie is as heartbreakingly breathtaking as ever (“I wish I could sing”), but so are Sakamoto (the kiss, the lock of hair), Kitano (Father Christmas, his smile), and Conti (his deeply moving, understanding eyes).

More reviews

Maria’s most liked list

The Fall of the House of Usher
Little Women
Rebecca

Films I've Read

List of movie adaptations I have seen and also read the book (novel, play, graphic novel, twitter thread, etc.) they're based on.

It doesn't include novelizations or spinoffs or films that were vaguely inspired by a book. Nor does it include Disney's fairy tale adaptations because I am lazy to add them at the moment.

More lists

Highs and lows

Highest Average

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Promoted to Glory

Films Maria watched in 2018

  • The Phantom Carriage
  • Shirkers
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Private Life
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Hero
  • Allure
  • It
  • Lady Macbeth
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Shoplifters
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Paddington
  • Crazy Rich Asians
  • The Snowman
  • The Greatest Showman
  • A Very Murray Christmas
  • Logan Lucky
  • Paddington Goes to School
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • Carol
  • Happy Death Day
  • Pitch Perfect 3
  • The Favourite
  • Heat and Dust
  • Savages
  • Lion
  • Mobile Homes
  • Home Again
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • A Charlie Brown Christmas
  • Autobiography of a Princess
  • Game Night
  • Mary Poppins Returns
  • Red Sparrow
  • Hereditary
  • I Think We're Alone Now
  • Die Hard
  • Titanic
  • Roma
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Olive Kitteridge
  • The Princess Switch
  • It's a Wonderful Life
  • The Holiday
  • Breathe
  • Love Actually
  • Eighth Grade
  • Isle of Dogs
  • The Feels
  • The Linguini Incident
  • Lemonade
  • Call Me by Your Name
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Aardvark
  • Widows
  • Tully
  • The Rider
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Gemini
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Night of the Hunter
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Amanda Knox
  • Southside with You
  • Love, Simon
  • Twilight
  • Halloween
  • Night of the Living Dead
  • Carnival of Souls
  • The Haunting of Hill House
  • A Star Is Born
  • The Limehouse Golem
  • The Lake House
  • The Lake House
  • Train to Busan
  • XX
  • You Were Never Really Here
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Vision
  • Colette
  • Lemonade
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Lyle
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Columbus
  • Birds of Passage
  • Medicine for Melancholy
  • Black Mother
  • Rafiki
  • Okja
  • If Beale Street Could Talk
  • Princess Cyd
  • Maps to the Stars
  • The Hunger
  • The Accountant
  • Orlando
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Veronica Comes Back
  • Veronica
  • The Way Back
  • Columbus
  • BlacKkKlansman
  • A Room with a View
  • Thoroughbreds
  • The Remains of the Day
  • Maurice
  • Howards End
  • The Firm
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Sharp Objects
  • F/X
  • Disobedience
  • Velvet Goldmine
  • Eyes Wide Shut
  • Moonstruck
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • My Beautiful Laundrette
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Captain Fantastic
  • Infernal Affairs
  • Kiki's Delivery Service
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Mermaids
  • The Love Witch
  • Mission: Impossible
  • His Girl Friday
  • Song for a Raggy Boy
  • The Shape of Water
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Maudie
  • Madeline's Madeline
  • The Hollow Crown: Henry VI - Part 1
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • A Serious Man
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • X+Y
  • Faces Places
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Stick Man
  • The Travelling Cat Chronicles
  • The Phone Call
  • Room on the Broom
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Godzilla
  • Dune
  • Blue Jasmine
  • All Is Bright
  • Leap Year
  • Sunshine Cleaning
  • The African Queen
  • Suddenly, Last Summer
  • Raw
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • A Sentimental Capitalism
  • Wolf Children
  • The Double
  • Love Birds
  • Happy Ever Afters
  • Submarine
  • Hearts Beat Loud
  • All or Nothing
  • Columbus
  • Made in Dagenham
  • Desert Flower
  • Cassandra's Dream
  • Closet Monster
  • Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same
  • Ocean's Eight
  • Twenty Thousand Streets Under The Sky
  • Never Let Me Go
  • Ocean's Eight
  • An Education
  • Promoted to Glory
  • WΔZ
  • Happy-Go-Lucky
  • Hollow China
  • Shiny Shiny Bright New Hole in My Heart
  • mother!
  • Bachelorette
  • Jane Eyre
  • Persuasion
  • Byron
  • Vera Drake
  • Layer Cake
  • Fingersmith
  • Corpse Bride
  • Lady Bird
  • Blood Diamond
  • Careful What You Wish For
  • Certain Women
  • Brief Encounter
  • True Lies
  • By the Sea
  • The Rewrite
  • Mamma Mia!
  • A Quiet Place

See all 353

World map

Highly rated films Maria is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Vada Chennai
  • Pariyerum Perumal
  • Ee.Ma.Yau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more