Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Atlantics

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Anastasia

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★★★

  • Born in Flames

    ★★★★★

  • Diaries, Notes, and Sketches

    ★★★★★

  • Sink or Swim

    ★★★★★

  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 298 Films watched
  • 24.8 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Columbus

Jan 1

Most Watched

A Simple Favor

3 times

The Farewell

twice

Pokémon Detective Pikachu

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

The Favourite

twice

Last Film

The Farewell

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
192 films
Comedy
77 films
Romance
70 films
Thriller
43 films
Crime
30 films
Adventure
29 films
Fantasy
28 films
Mystery
25 films
Action
24 films
Horror
24 films
USA
213 films
UK
55 films
France
29 films
Canada
26 films
Germany
14 films
China
12 films
Spain
6 films
Thailand
6 films
Taiwan
6 films
Italy
6 films
English
265 films
French
43 films
Spanish
25 films
Italian
17 films
Chinese
15 films
German
10 films
Russian
10 films
Japanese
7 films
Thai
6 films
Korean
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 48

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Maria’s most liked review

Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

★½

I’ve been wondering how to phrase this review, how to organize my thoughts and feelings, trying to determine whether or not sharing them is worth it for my own well-being. Writing all this down has definitely helped me release at least some of the tension, heartbreak, and anger I’ve been…

More reviews

Maria’s most liked list

Paddington 2
The Haunting of Hill House
Mamma Mia! Here We Go Again

Favourites of 2018

I finally watched the majority of movies I wanted to see to finalize this list (at least for now), so I can finally publish it. It's 10 months too late, but better late than never!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Secret Obsession
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Big Bear

Films Maria watched in 2019

  • The Farewell
  • Hustlers
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Atlantics
  • A Brother’s Love
  • Terms of Endearment
  • Mary Queen of Scots
  • Her Smell
  • The Ornithologist
  • The Family Stone
  • A Charlie Brown Christmas
  • Let It Snow
  • Christmas with the Kranks
  • Gut Renovation
  • Shazam!
  • Little Women
  • Little Women
  • Little Women
  • Little Women
  • Little Women
  • The Knight Before Christmas
  • Certified Copy
  • Lan Yu
  • Little Women
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • Dark Waters
  • Genesis
  • Little Women
  • The Philadelphia Story
  • Love Actually
  • Pain and Glory
  • Marriage Story
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Always Shine
  • Greenberg
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Paterson
  • And Then We Danced
  • Dogtooth
  • Clue
  • Radical Harmonies
  • A Colony
  • Little Woods
  • Shadow
  • The Prince & Me
  • Ralph Breaks the Internet
  • Déchaînées
  • Gloria Bell
  • The Uninvited
  • Alita: Battle Angel
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Innocents
  • The Silence
  • Hollow in the Land
  • Parasite
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Others
  • Halloweentown
  • Jennifer's Body
  • Ginger Snaps
  • House on Haunted Hill
  • Hungry Wives
  • Witch's Cradle
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Distant Voices, Still Lives
  • Secret Obsession
  • Gemini Man
  • Let the Right One In
  • Teen Spirit
  • Antigone
  • The Bengali Night
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • The Red Kitchen
  • Unbelievable
  • Varda by Agnès
  • Song Without a Name
  • The Whistlers
  • Happy Death Day 2U
  • Angel of the North
  • Guest of Honour
  • Hocus Pocus
  • Gerald's Game
  • Il Mare
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Cemetery of Splendor
  • The Goldfinch
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Matthias & Maxime
  • Mysterious Object at Noon
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • High Life
  • Children of a Lesser God
  • The Singing Nun
  • Tropical Malady
  • Pushing Hands
  • Blissfully Yours
  • Sense and Sensibility
  • Hi, How Are You Daniel Johnston?
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Hulk
  • The Long Day Closes
  • Syndromes and a Century
  • The White Countess
  • Looking: The Movie
  • Miss Bala
  • River of Grass
  • The Fits
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Je, Tu, Il, Elle
  • The Double Life of Véronique
  • Sister Smile
  • Mr. & Mrs. Bridge
  • Born in Flames
  • Show Me Love
  • Julia
  • Us
  • Keanu
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Torn Curtain
  • Fearless
  • The Man Who Knew Too Much
  • Desperately Seeking Susan
  • Taking Woodstock
  • Family Plot
  • I Confess
  • Everybody Knows
  • Diaries, Notes, and Sketches
  • At Eternity's Gate
  • Destroyer
  • The Farewell
  • To Catch a Thief
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Gasman
  • Kill the Day
  • Small Deaths
  • Ratcatcher
  • Rope
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Dial M for Murder
  • Rebel Without a Cause
  • I Am Not a Witch
  • The Night of the Iguana
  • The Slender Thread
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Guilty
  • Life of Pi
  • Paddington's Birthday Bonanza
  • The Wedding Banquet
  • Lust, Caution
  • Before the Streets
  • Ride with the Devil
  • Sink or Swim
  • Greetings from Africa
  • The Potluck and the Passion
  • An Untitled Portrait
  • X-Men
  • The Ice Storm
  • Eat Drink Man Woman
  • Vanilla Sex
  • She Don't Fade
  • Janine
  • Scar Tissue
  • Cool Hands, Warm Heart
  • Murder Mystery
  • The Souvenir
  • Man of Tai Chi
  • Cronos
  • The Thing
  • On Chesil Beach
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Bird Box
  • Rules of the Road
  • First Comes Love
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Secret Garden
  • Vamps
  • Always Be My Maybe
  • Boy Erased
  • Miss Congeniality
  • Booksmart
  • Someone Great
  • Annihilation
  • Support the Girls
  • A Simple Favor
  • Taking Lives
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Wild Nights with Emily
  • Bad Times at the El Royale
  • But No One
  • Gently Down the Stream
  • My Own Private Idaho
  • Exotica
  • Hide and Seek
  • The Wife
  • The Haunting
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Book Club
  • Silkwood

See all 298

World map

Highly rated films Maria is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • 1917
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more