Highest rated films

  • Spencer

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • The Underground Railroad

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Point Break

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • Anastasia

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Volver

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Time

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 472 Films watched
  • 39.3 Average per month
  • 9.1 Average per week

Milestones

First Film

The Joy of Life

Jan 1

Most Watched

The Matrix

twice

Spencer

twice

Petite Maman

twice

Promising Young Woman

twice

Last Film

The Lost Daughter

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
261 films
Comedy
127 films
Romance
104 films
Thriller
75 films
Documentary
61 films
Crime
56 films
Mystery
47 films
Fantasy
38 films
Horror
35 films
Action
34 films
USA
324 films
UK
79 films
France
43 films
Germany
33 films
Canada
23 films
Italy
14 films
Australia
14 films
China
7 films
Japan
7 films
Spain
5 films
English
421 films
French
53 films
Spanish
33 films
German
23 films
Italian
23 films
Japanese
12 films
Russian
12 films
Chinese
12 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 119

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Maria’s most liked review

Bright Star

Bright Star

★★★★

I loved the equal weight given to John Keats' poetry and Fanny Brawne's sewing, how it shows the difference between manual and intellectual labour, a difference that is both concrete (John spends his time staring at walls, while Fanny constantly uses her hands) and socially constructed (Fanny's creations are considered…

More reviews

Maria’s most liked list

The Holiday
It's Complicated
The Parent Trap

Nancy Meyers Ranked

Through cozy sweaters, sexy kitchens, perfect houses, dreamboats & assholes, wine & good food, rich white people problems & shrinks, Nancy Meyers has perfected the recipe for comfort food cinema. She's also truly a genius and one of the great modern auteurs. I have attempted to rank her films; 1 is a solid…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Powder Room
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Sisters of Selma

Films Maria watched in 2021

  • The Lost Daughter
  • The Wolf House
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Heiresses
  • Battle Royale
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Squid Game
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Muppet Christmas Carol
  • Kate Bush: Christmas TV Special
  • Babes in Toyland
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Kacey Musgraves Christmas Show
  • The Matrix
  • Love Actually
  • Music and Lyrics
  • John Denver and the Muppets: A Christmas Together
  • West Side Story
  • You've Got Mail
  • A Muppet Family Christmas
  • The Unforgivable
  • The Shop Around the Corner
  • A Royal Queens Christmas
  • The Christmas Chronicles
  • Love Hard
  • The Princess Switch 3: Romancing the Star
  • A Castle for Christmas
  • C'mon C'mon
  • The Man Who Invented Christmas
  • Naz & Maalik
  • A Boy Called Christmas
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Tea and Sympathy
  • Honeymoon
  • Gypsy 83
  • tick, tick...BOOM!
  • The French Dispatch
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Jonas Brothers Family Roast
  • Original Cast Album: Company
  • Chocolate Babies
  • Suspicion
  • The Darjeeling Limited
  • Just Another Girl on the I.R.T.
  • Titus
  • The Panic in Needle Park
  • Nadia, Butterfly
  • Far from the Madding Crowd
  • Margaret
  • Spencer
  • Red Notice
  • Jungle Cruise
  • Devil in a Blue Dress
  • Free Guy
  • Ouija
  • The Conjuring 2
  • Somersault
  • The Conjuring
  • Spencer
  • Last Night in Soho
  • Hypnotic
  • Over the Garden Wall
  • Candyman
  • Saw
  • Possibly in Michigan
  • Lake Mungo
  • What Keeps You Alive
  • I Was at Home, But...
  • Flames
  • Wildhood
  • Dune
  • Chocolat
  • Dark Places
  • Ghost Strata
  • Love at First Fight
  • Two Friends
  • Heat
  • The Secret of NIMH
  • Yesterday
  • The Ballad of the Sad Cafe
  • A Love Song for Bobby Long
  • A Letter from Greenpoint
  • Volver
  • Memoria
  • Parallel Mothers
  • A Knight's Tale
  • Hit the Road
  • The Velvet Queen
  • The Power of the Dog
  • Werewolves Within
  • The Sunlit Night
  • Sweetie
  • It's a Wonderful Afterlife
  • The Haunting of Bly Manor
  • I Am Love
  • Suburban Birds
  • This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography
  • Midnight Mass
  • Apparition
  • Lost, Lost, Lost
  • Señorita
  • Guns of the Trees
  • Beach Rats
  • Black Is … Black Ain’t
  • Buddies
  • Gay USA
  • Long Train Running: A History of the Oakland Blues
  • Anthem
  • Affirmations
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Color Adjustment
  • 575 Castro St.
  • No Regret
  • The Royal Road
  • But I'm a Cheerleader
  • Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same
  • The Craft
  • Enough Said
  • The Lighthouse
  • Being There
  • Blow Out
  • Ethnic Notions
  • Boyz n the Hood
  • Wind
  • Petite Maman
  • Petite Maman
  • In Nomine Patris
  • Taxi
  • Blue Diary
  • Edge of Tomorrow
  • Hope Floats
  • The Hitch-Hiker
  • The Watcher
  • One Step Away
  • Night Moves
  • Romantic Comedy
  • 10 Years
  • I, the Worst of All
  • The Forbidden Kingdom
  • Vision Portraits
  • Clue
  • Cold Creek Manor
  • Saudade
  • The Five-Year Engagement
  • I May Destroy You
  • Sommersby
  • The Guest
  • On the Starting Line
  • Sylvia Scarlett
  • Far from the Madding Crowd
  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror
  • Personal Best
  • Sleeping with the Enemy
  • Nine to Five
  • The Pursuit of Love
  • The Witch
  • The Celluloid Closet
  • Step Up
  • She's the Man
  • Mr. & Mrs. Smith
  • We're All Going to the World's Fair
  • The Underground Railroad
  • The Green Knight
  • Asako I & II
  • Just Like Heaven
  • Radiance
  • The House Bunny
  • Swallow
  • We Once Were Tide
  • Dykes, Camera, Action!
  • Best in Show
  • Blind Date
  • Apiyemiyekî?
  • Ishtar
  • The Tree House
  • According to Greta
  • A Tribute to Malcolm X
  • Insomnia
  • Luca
  • Berlin Syndrome
  • The Next Three Days
  • The January Man
  • Oculus
  • Zola
  • Beans
  • Fear Street: 1666
  • Girlfriends
  • Gunpowder Milkshake
  • Fighting with My Family
  • Catch That Kid
  • Fear Street: 1978
  • Film Title Poem
  • Fear Street: 1994
  • I ♥ Huckabees
  • A Quiet Place Part II
  • Awake
  • Eternal Beauty
  • Destination Wedding
  • White Bird in a Blizzard
  • Babylon
  • The Bloodettes
  • Sleep Has Her House

See all 472

World map

Highly rated films Maria is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more