Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★★

  • Marry Me

    ★★★½

  • I Want You Back

    ★★★½

  • Dog

    ★★★½

  • The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★★

  • Volver

    ★★★★★

  • Gosford Park

    ★★★★★

  • The Lake House

    ★★★★★

  • Happy Hour

    ★★★★★

  • Letters Home

    ★★★★★

  • Just Avoid Sex

    ★★★★★

  • Scum Manifesto

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 30 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

Emma

Jan 1

Most Watched

The Batman

twice

After Yang

twice

For the Hungry Boy

twice

Last Film

Downton Abbey: A Moorland Holiday

May 20

Genres, countries & languages

Drama
92 films
Comedy
40 films
Romance
39 films
Crime
19 films
Thriller
16 films
Documentary
16 films
History
14 films
Mystery
14 films
Action
11 films
Adventure
10 films
USA
98 films
UK
20 films
France
18 films
Canada
12 films
Japan
6 films
Germany
5 films
Spain
4 films
Australia
4 films
China
4 films
Hong Kong
3 films
English
126 films
French
23 films
Chinese
12 films
Spanish
12 films
German
7 films
Japanese
6 films
Cantonese
6 films
Korean
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Maria’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★★

This made me very sad, but in a good way, I think. Mostly made me think of how transactional most relationships are for women, how easily replaceable we are, and how devastating that realization can be. Alana's non-options are so clearly and astutely shown; she's just grasping at any possibility…

More reviews

Maria’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Iron Mask
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Destiny in Alice

Films Maria watched in 2022

  • Downton Abbey: A Moorland Holiday
  • The Story of Lovers Rock
  • I'm Your Man
  • Downton Abbey: The London Season
  • Monsoon
  • Downton Abbey: A Journey to the Highlands
  • Fresh
  • Downton Abbey: Christmas at Downton Abbey
  • Queens At Heart
  • All In This Tea
  • Happy Hour
  • Destiny in Alice
  • Angels Wear White
  • Double Happiness
  • Letters Home
  • Rambling Rose
  • The Gift
  • The Way We Were
  • Be Pretty and Shut Up!
  • Just Avoid Sex
  • Scum Manifesto
  • Maso and Miso Go Boating
  • Sylvie's Love
  • The Batman
  • Bringing Down the House
  • Peppermint Soda
  • The Female Closet
  • The Bad Batch
  • Lingua Franca
  • Blood Quantum
  • Cane River
  • Adventureland
  • Wild Mountain Thyme
  • My Cousin Vinny
  • Flee
  • Tank Girl
  • Everything Everywhere All at Once
  • Death on the Nile
  • Running on Empty
  • Cruella
  • Columbus
  • The Batman
  • A Midsummer Night's Dream
  • Real Love
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Faya Dayi
  • Lisey's Story
  • Moving On
  • Blood and Black Lace
  • Julieta
  • The Last Days of Disco
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • The Velvet Underground
  • After Yang
  • Deep Water
  • After Yang
  • King Richard
  • Volver
  • Nightmare Alley
  • Dog
  • Turning Red
  • Crooked House
  • Emma.
  • Snow White and the Huntsman
  • Iron Mask
  • Drive My Car
  • Kajillionaire
  • Marry Me
  • Moulin Rouge!
  • The Mitchells vs. The Machines
  • I Will Follow
  • West Side Story
  • Cowboys
  • Moonlit Winter
  • Test Pattern
  • Shanghai Knights
  • Licorice Pizza
  • Deep Web
  • House of Gucci
  • Mountains May Depart
  • The Lake House
  • Ginger Snaps Back: The Beginning
  • Old Enough
  • Shangri-La
  • When I Get Home
  • Shanghai Noon
  • Passing
  • Brother to Brother
  • CODA
  • Downtown '81
  • The Bélier Family
  • I Want You Back
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Kimi
  • The Matrix Resurrections
  • Encanto
  • Ginger Snaps 2: Unleashed
  • Police Story
  • The Assistant
  • Ginger Snaps
  • Seberg
  • Belfast
  • Mary Magdalene
  • The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window
  • Puzzle
  • My Donkey, My Lover & I
  • Broken English
  • Permission
  • Rashomon
  • For the Hungry Boy
  • For the Hungry Boy
  • Phantom Thread
  • Zouzou
  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris
  • Landscape Suicide
  • Crazy Rich Asians
  • Stones
  • ʔEʔanx (The Cave)
  • Sikumi (On the Ice)
  • Mud
  • Mobilize
  • Shimásání
  • The Violence of a Civilization without Secrets
  • Volleyball (Foot Film)
  • This Property Is Condemned
  • Les Misérables
  • Last Night
  • Set It Off
  • Smiley Face
  • The Doom Generation
  • Aimee & Jaguar
  • Black Widow
  • The Last Duel
  • The Tragedy of Macbeth
  • Lore
  • Living in Oblivion
  • The Electrical Life of Louis Wain
  • Being the Ricardos
  • Pink Wall
  • The Other Half
  • Into the Night
  • Armistead Maupin's More Tales of the City
  • Kagemusha
  • Claudette's Star
  • Pan's Labyrinth
  • A Raisin in the Sun
  • Shadow of a Doubt
  • Midnight Mass
  • Gosford Park
  • Emma

World map

Highly rated films Maria is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • The Northman
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Girl Picture

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more