Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Edit this entry  
04
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry