RSS feed for Paul

Paul has logged 690 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Krakatoa, East of Java

Krakatoa, East of Java

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Carry On Jack

Carry On Jack

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Alaska

Lost in Alaska

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Comin' Round the Mountain

Comin' Round the Mountain

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Make Mine a Million

Make Mine a Million

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fun at St. Fanny's

Fun at St. Fanny's

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lt. Robin Crusoe U.S.N.

Lt. Robin Crusoe U.S.N.

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The $50 Million Art Swindle

The $50 Million Art Swindle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Furie

Furie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood

Blood

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Flash Point

Flash Point

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ladies Who Do

Ladies Who Do

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Blue Eyes of the Broken Doll

Blue Eyes of the Broken Doll

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quiet Weekend

Quiet Weekend

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowball Express

Snowball Express

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Butcher

The Magnificent Butcher

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry