RSS feed for Paul
  • Ha'penny Breeze

    Ha'penny Breeze

    ★★½

    David, along with his Australian friend Johnny, returns home after the war to the Suffolk village of Pin Mill only to find it little more than a ghost town, with it's once thriving boat building industry now dead and it's craftsmen now working in factories.

    They have an idea to revive the village by restarting trade and building yachts, only to meet resistance from those who resent that they will be building pleasure rather than working boats.

    The film may…

  • Dreadnaught

    Dreadnaught

    ★★★½

    2019 Martial Arts Challenge 24. Woo-Ping Yuen

    Poor old Mousy is a bit, er, mousy, bullied by all and sundry he can't even collect the money owed to his sister for the laundry she cleans. And things get even worse when on-the-run criminal White Tiger comes on the scene.

    You see the thing about White Tiger is that he becomes enraged at the sound of bells and wouldn't you know it Mousy wears some jingle bells around his neck, so…

  • Loser Takes All

    Loser Takes All

    ★★

    If there's anything more upsetting to me than the notion that there can ever be such a thing as a system to beat roulette, it's that people can't be rich and happy.

    So that's a double black mark against this movie for a start, which sees humble accountant Rossano Brazzi (yeah, right) and fiance Glynis Johns persuaded by his boss Robert Morley to accompany him to Monte Carlo for their nuptials, only for him to forget because he has more…

  • Hail Satan?

    Hail Satan?

    ★★★★

    At this moment in history I needed to see this film, the world is a horrible place filled with horrible people doing horrible things. Not to say that that hasn't always been the way, but I think it's rarely been more evident than here and now.

    I needed something to help restore, or at least to help arrest the seemingly inexorable slide, in my faith in humanity and in it's ability and willingness to do the right thing. And I…

  • Holy Flame of the Martial World

    Holy Flame of the Martial World

    ★★★½

    2019 Martial Arts Challenge 23. Phillip Kwok

    It's hard to know where to start with this, but let's try at the beginning.

    A young couple who have been entrusted with The Holy Flame are set upon and murdered by the leaders of a group of clans all of whom what to get their hands on the flame, but fail.

    The parent's orphaned infants are rescued and raised separately and 18 years later the boy is sent on a quest to…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    2019 History of Horror Challenge Week 48 - 2018 Horror

    Always listen to grandma, she knows best.

    While I can live with Halloween II and Halloween H20 is a film which I regard as a proper sequel, rather than the increasingly tired retreads we suffered for so many years, I'm quite happy for the whole lot of them to be disregarded now, the notable exception being Season of the Witch which stands alone in so many ways.

    This is the…

  • Christmas Miracle in Caufield, U.S.A.

    Christmas Miracle in Caufield, U.S.A.

    ★★

    Two titles here, the one under which it is listed here, which tells you absolutely nothing about the plot and the one on the poster which tells you everything. And just to be clear, there is no miracle, no one's prayers for divine intervention are answered as a bunch of miners are trapped down a mine on Christmas day.

    In between his time as a Disney kid and entering into partnership with John Carpenter, this is where you will find…

  • Let It Snow

    Let It Snow

    ★★★

    A group of teens navigate the downs and ups of their various romantic entanglements on a snowy day in Illinois before all coming together for a party at the local (w)affle house.

    A perfectly affable romantic comedy which, perhaps owing to a general lack of conflict, save for the town bullies, feels rather inconsequential.

    But then whoever said that a Christmas movie needed to be anything other than nice. And that's pretty much what this is, nice. All the ethnic…

  • Hero

    Hero

    ★★★★

    2019 Martial Arts Challenge 20. Zhang Yimou

    Nameless (Jet Li) is called to the palace of the King of Qin to recount how it is that he managed to kill three assassins who had vowed to kill the king.

    The trio, Broken Sword (Tony Leung), Flying Snow (Maggie Cheung) and Long Sky (Donnie Yen), represented such a threat to the king that in ten years he has not had a full night's sleep and no visitor to the palace is…

  • The Godsend

    The Godsend

    ★★★

    2019 Cult Movie Challenge Week 49 - Killer Kids

    From out of nowhere and into the lives of happily married couple Alan and Kate Marlowe and their four young children, comes a mysterious woman (Angela Pleasence) who pretty much invites herself back to their house.

    Why would you allow a stranger into your home? Well, she's heavily pregnant, so what could be less threatening than that?

    Things get weird though when she goes into labour, gives birth and than immediately…

  • Executioners from Shaolin

    Executioners from Shaolin

    ★★★

    2019 Martial Arts Challenge 18. Lau Kar-Leung

    After the legendary Pai Mei kills his teacher Hung Hsi-Kuan swears he will take revenge.

    And this is not the sort of revenge that's going to happen overnight, oh no, it's going to take a long, long time, long enough not only for Hsi-Kuan to join an opera group but to get married and raise a son. Ignoring one abortive attempt we're talking about maybe a 20 year period.

    Both Pai Mei and…

  • Kemper on Kemper: Inside the Mind of a Serial Killer

    Kemper on Kemper: Inside the Mind of a Serial Killer

    ★★★

    For those of you who don't know or haven't seen Mindhunter, Ed Kemper is the Co-Ed Killer, he murdered 6 female college students after which he murdered his mother and one of her friends. Oh yes, and at the age of 15 he killed his grandparents.

    This film uses footage of Kemper talking candidly about what he did and why he did it, his confession tape, a documentary from 1984 and interviews he did for a University study.

    It also…