Sort by

andrew has logged 413 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Boss

The Good Boss

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Navozande, the Musician

Navozande, the Musician

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Peach Baby Oil

Peach Baby Oil

1995
×
Edit this entry  
18
Hidden

Hidden

2020
×
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annie Live!

Annie Live!

2021
×
Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Bohème: Met Opera Live

La Bohème: Met Opera Live

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On the Edge

On the Edge

1949
×
Edit this entry  
30
Fragment of Seeking

Fragment of Seeking

1946
×
Edit this entry  
29
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry