RSS feed for Brianna
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
How Wang-Fo Was Saved

How Wang-Fo Was Saved

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Cybernetic Grandma

Cybernetic Grandma

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Guaxuma

Guaxuma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wire

The Wire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Love Story

A Love Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paddington: The Man Behind the Bear

Paddington: The Man Behind the Bear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Martha the Monster

Martha the Monster

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Tales of the Tinkerdee

Tales of the Tinkerdee

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Elf and Mr. Little

The Elf and Mr. Little

1953
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lessons Learned

Lessons Learned

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Edmond

Edmond

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gerry Anderson's Firestorm

Gerry Anderson's Firestorm

×
★★★½
Edit this entry  
03
Manoman

Manoman

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Stardust

Stardust

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Destino

Destino

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Minuscule: Valley of the Lost Ants

Minuscule: Valley of the Lost Ants

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
10
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Devil and Daniel Mouse

The Devil and Daniel Mouse

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Within, Without

Within, Without

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Edit this entry