saffron has logged 14 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry